Aplikacja PAM-TEMP
Przygotowanie do instalacji.
Instalacja aplikacji nie wymaga znajomości specjalistycznych komend. Aby zainstalować aplikację z pliku APK należy wykonać :
- Musimy zmienić ustawienia naszego telefonu komórkowego aby pozwolił nam na instalację aplikacji z innych źródeł niż sklep Google-PLAY. Odszukujemy w telefonie komórkowym zakładkę ZABEZPIECZENIA a następnie zaznaczamy pole z opisem "Nieznane źródła". W przeciwnym razie nie będziemy mogli wykonać instalacji.
- Następnie musimy na nasz telefon pobrać menadżera plików na Androida. Może to być np. program Astro File Manager. Program Astro File Manager pobieramy i instalujemy na naszym telefonie.
Instalacja aplikacji.
Instalację aplikacji wykonujemy z pobranego pliku APK. Plik należy przekopiować na kartę pamięci w telefonie. Aby to zrobić musimy podłączyć nasz telefon z Androidem do komputera za pomocą kable USB.- Kopiujemy plik APK z naszego komputera, telefon musi zostać podłączony do komputera w trybie pamięci USB.
- Uruchamiamy aplikację Astro File Manager.W przypadku Astro program pokaże nam listę miejsc, w których są przechowywane pliki i z tej listy należy wybrać kartę pamięci. Łatwo ją rozpoznać, bo ma ikonkę karty.
- Następnie musimy odszukać skopiowany pik z komputera. Plik z aplikacją PAM-TEMP nosi nazwą pam-temp.apk. Pliki które kopiujemy z komputera do telefonu przeważnie umieszczane są na końcu listy.
- instalacja aplikacji PAM-TEMP jest bardzo prosta. Wystarczy kliknąć na ekranie telefonu w plik, a następnie wybrać opcję Install. Na końcu musimy zezwolić aplikacji na instalację i możemy cieszyć się z zainstalowanego programu.
Pierwsze uruchomienie.
Nasza aplikacja posiada niebieską ikonkę z logo firmy. Aby ją uruchomić należy klikną w nią na ekranie telefonu, następnie pojawi się okno powitalne z numerem wersji programu.Kiedy mamy uruchomione okno programu klikamy przycisk START. W tym momencie program rozpocznie uruchamianie, poinformuje nas o tym pasek postępu, który znajduje się poniżej przycisku START. Następnie pojawi się komunikat przypominający nam o podaniu nazwy serwera ( HOST - a ) oraz portu komunikacyjnego. Aby się połączyć z naszym modułem musimy znać adres pod jakim jest nasz moduł FUNPAM, oraz na jakim porcie pracuje. Domyślnie port jest ustawiony na 80.
Praca z aplikacją.
Po zatwierdzeniu komunikatu uruchomi się główne okno aplikacji. W oknie tym mamy dostępne pola i przyciski:Pola i opisy.
- Adres HOST - jest to pole tekstowe, w którym wpisujemy adres IP lub adres DNS naszego modułu FUNPAM.
- Port - jest to pole tekstowe, w którym wpisujemy port komunikacyjny. Domyślnie jest to port 80.
- Aktualna temperatura: - poniżej tego komunikatu będzie pojawiać się odczyt z czujnika temperatury, który jest podłączony do modułu pomiarowego.
Przyciski strujące.
Po uruchomieniu aplikacji mamy dostępne cztery przyciski, Połącz , Rozłącz, Zamknij aplikację, Odczyt temperatury. Domyślnie aktywne są Połącz i Zamknij aplikację. Tak jak już wspominałem aby rozpocząć pracę z aplikacją, należy wpisać nazwę serwera ( HOST ) i podać port połączeniowy. Jeśli nie wpiszemy tych parametrów, program wyświetli komunikat o braku tych wpisów. Mając wpisane dane serwera i port naciskamy przycisk Połącz. W tym momencie na przycisku Połącz zmieni się opis na Połączony. Pojawi się również napis połączony w górnej części okna. Zmiana komunikatów z brak połączenia na połączony informuje nas o zestawieniu połączenia TCP IP naszego telefonu komórkowego z naszym modułem pomiarowym.Aby zestawić połączenie pomiędzy telefonem a modułem należy:
- Podać prawidłowy adres Host
- Podać prawidłowy numer portu
- Nacisnąć przycisk Połącz
Jeśli nie został wpisany adres HOST-a lub port, a naciśnięty zostanie klawisz Połącz na ekranie pojawia się komunikat alarmujący o braku tych danych. Bez podania tych parametrów praca z aplikacją nie będzie możliwa.
Odczyt temperatury z czujnika.
Zakładamy, że do modułu został podłączony czujnik temperatury i wgrane zostało oprogramowanie umożliwiające obsługę czujnika.Jeśli jednak masz już podłączony czujnik i wgrany program do modułu ESP2866-12 możesz rozpocząć dalszą pracę z aplikacją PAM-TERM.
Kiedy mamy zestawione prawidłowo połączenie TELEFON <-> MODUŁ FUNPAM naciskamy przycisk Odczyt temperatury, do naszego modułu zostanie wysłane zapytanie o aktualną temperaturę. W odpowiedzi otrzymamy wartość zmierzonej temperatury. Musimy pamiętać że moduł nie archiwizuje w sobie danych pomiarowych. Otrzymany wynik jest online, na daną chwilę.
Wyniki pomiaru prezentowane są w w stopniach Celcjusza. Aby nasza aplikacja była przyjemna w obsłudze, wprowadziliśmy też graficzne reprezentowanie wyników w postaci ikonek, które pojawiają się po lewej stronie wyniku cyfrowego.
Ikony
Słońce - sygnalizuje temperatury powyżej 190C
Kropla wody - sygnalizuje temperatury pomiędzy 00C a 190C
Płatek śniegu - sygnalizuje temperatury poniżej 00C
Po wysłaniu z telefonu zapytania musimy odczekać kilka sekund, ma odpowiedź od modułu. Jeśli temperatura się nie będzie zmieniała w danym punkcie pomiarowym, to będziemy otrzymywali takie same wyniki z czujnika. I na ekranie telefonu nie będzie widać zmian. Dlatego nie ma potrzeby sprawdzania temperatury ( wysyłania zapytań do modułu ) co 1 sekundę.
Rozłączenie i zakończenie pracy z aplikacją.
W aplikacji przewidziano dwa przyciski umożliwiające rozłączenie z modułem i zakończenie pracy z programem.Przyciski Rozłącz i Zamknij aplikację
- Rozłącz - rozłącza połączenie WiFi pomiędzy telefonem a modułem.
- Zamknij aplikację - zamyka okno programu.
Wygląd aplikacji.
Aplikacja PAM-TEMP zawiera dwa okna. Poniżej przedstawiam jak wyglądają poszczególne okna i komunikaty alarmowe.Nowa wersja aplikacji posiada możliwość sterowania czterema portami GPIO, które są wyprowadzone na płytce FUNPAM.
Niebawem pojawi się nowa wersja płytki FUNPAM, współpracująca z kartami przekaźnikowymi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz