wtorek, 16 kwietnia 2013

Płytki PCB

           Ostatnio pisałem jak rozpocząć przygodę z mikrokontrolerem. Dziś chciałbym poświęcić troszkę czasu miejscu na którym będziemy montować nasze elementy elektroniczne.  tym miejscem jest płytka drukowana, obwód drukowany, PCB. (ang. Printed Circuit Board, PCB). 



Płytka drukowana jest szkieletem mechanicznym urządzenia elektronicznego na którym zamontowane są wszystkie elementy wchodzące w skład danego urządzenia. Płytki mogą być jednowarstwowe lub wielowarstwowe. Płytki składają się z powierzchni izolacyjnej oraz powierzchni pokrytych miedzią. na powierzchniach pokrytych miedzią umieszcza się wzory ścieżek i w procesie trawienia usuwa się zbędne elementy. Pozostawiając tylko ścieżki które stanowią połączenia elektryczne pomiędzy podzespołami. 

Warto pamiętać o tym aby dobrze zaprojektować płytkę - co to znaczy?  Oznacza to, że należy przemyśleć rozmieszczenie elementów oraz prowadzenie ścieżek tak aby płytka spełniała swoje zadanie pod względem kompatybilności elektromagnetycznej. W wielu projektach często nie przykłada się wagi do projektu płytki i rozmieszczenia elementów. Takie podejście może być przyczyną nieprawidłowego działania urządzenia elektronicznego, jak i ono będzie źródłem emitowanych zakłóceń. Obecnie często do projektowania stosuje się specjalistyczne oprogramowanie , które ułatwia prowadzenie ścieżek, układanie elementów. pozwala ono na dokonywanie poprawek bez niszczenia kartek papieru. Można też po zaprojektowaniu płytki zobaczyć model 3D naszej płytki. 

 


Oto kilka przykładów zaprojektowanych płytek mojej konstrukcji.
W następnym temacie postaram się zaprezentować oprogramowanie jakiego używam do wykonywania projektów płytek PCB

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz