niedziela, 28 grudnia 2014

Sterowanie przez telefon komórkowy Raspberry Pi i kartę przekaźnikową.


Prezentowane w poprzednim opisie karty przekaźnikowe można sterować za pomocą telefonu komórkowego.



W tym celu powstało oprogramowanie pozwalające włączyć lub wyłączyć urządzenie elektryczne oraz dokonywać pomiarów temperatury. Dane o temperaturze i sterowanie urządzeniami może wyć dokonywane z dowolnego punktu za pomocą naszej komórki .


Oprogramowanie współpracuje z kartami przekaźnikowymi PAM4PK, PAM 8 PK i PAM3PK . Oprogramowanie pozwala na sterowanie trzema przekaźnikami i odczytem temperatury z czujnika CT-1 .
Oprogramowanie jest udostępnione do pobrania BEZPŁATNIE na naszej stronie firmowej. 
( Biblioteka ZIP - Zawiera tylko pliki strony WWW napisanej w PHP )

czwartek, 25 grudnia 2014

Nowy model karty przekaźnikowej do Raspberry PI modelu A+ i B+

  

        Nowy model karty przekaźnikowej współpracujący z Raspberry PI modelami A+ i B+. Miło nam poinformować o nowym produkcie w naszej ofercie jakim jest karta przekaźnikowa PAM 3PK. Karta została zaprojektowana do współpracy z Raspberry PI modelami A+ i B+ 
w systemie " kanapki " .Karta nakładana jest bezpośrednio na złącze portu GPIO w obu modelach Raspberry..

Parametry karty :

- zasilanie 5V
- 3 miniaturowe przekaźniki o prądzie styków 0,5A dla napięcia 125VAC i 2A dla napięcia 30VDC
- możliwość podpięcia zewnętrznego zasilania zabezpieczonego przez zamianą polaryzacji.
- kontrola zadziałania przekaźnika
- sygnalizacja LED zadziałania przekaźnika.
- złącza czujników temperatury i wilgotności
- układ pamięci do systemu HATS

Karta przeznaczona jest do budowy małych systemów sterowania lub systemów pomiarowych. Karta posiada elektroniczne potwierdzenie zadziałania przekaźnika. Na płytce PCB zostały zamontowane diody LED przeznaczone do sygnalizacji zmiany stanu pracy przekaźnika. . Karta posiada również kontrolę obecności napięcia zasilania 5V i 3,3V. 

Niewielkie wymiary sprawiają że idealnie pasuje do Raspberry PI modelu A+ i B+ jako nadstawka.
Do podłączenia karty nie potrzeba dodatkowych przewodów i taśm łączących z komputerkiem Raspberry PI . Karta  nadaje się do sterowania robotów .  Płytka PCB posiada również dwa złącza czujników temperatury i modułu temperatury z wilgotnością.

poniedziałek, 5 maja 2014

Przetwornik analogowo-cyfrowy po I2C

Moduł przetwornika analogowo - cyfrowego na magistrali I2C.
Moduł współpracuje z Raspberry PI , Arduino i mikrokontrolerami np. AVR firmy Atmel. 
Moduł posiada cztery kanały pomiarowe do których można podłączyć sygnał analogowy z zakresie pomiarowym 0-10V.  Każdy z modułów posiada możliwość adresowania za pomocą przełącznika. W systemie można podłączyć osiem modułów pomiarowych. 



Moduł można wykorzystać do podłączenia czterech analogowych czujników temperatury np. LM35DZ czy PT100.

czwartek, 24 kwietnia 2014

Programowalna karta przekaźnikowa po magistrali I2C





Karta przekaźnikowa z możliwością programowania. Karta przygotowana do wspóracy z Raspberry PI, Arduino, i mikrokontrolerami.
Parametry karty :
- 8 przekaźników
- zasilania 5V
- prąd styków 10A dla napięcia 120VAC , 6A dla napięcia 230VAC
- możliwość nadawania adresacji
- sygnalizacja zadziałania przekaźnika LED

Zastosowanie:
Karta przeznaczona do budowy większych systemów sterowania.  Możliwość podpięcia 8 kart w systenie co daje 64 przekaźniki.

Karta współpracuje z :
- Raspberry PI
- Arduino
- mikrokontrolerami , AVR, PIC,ST i innymi

Możliwość podpięcia do karty programowalnego czujnika temperatury, modułu wilgotności, przetwornika analogowo-cyfrowego.

Opis i dokumentacja techniczna karty dostępna jest na naszej stronie PAM Jelenia Góra karta dostępna jest również w naszym sklepie internetowym.

czwartek, 6 lutego 2014

Karta przekaźnikowa - co to takiego ?

Co zrobić kiedy potrzebujemy uruchamiać zdalnie obwody elektryczne ?

Jest kilka rozwiązań tego problemu. Możemy stosować różnego rodzaju sterowniki automatyczne PLC. Jest to rozwiązanie szeroko rozpowszechnione w przemyśle. Czy jednak potrzebne i tanie do zastosowania w naszym domu ? Zapewne nie. Zainstalowanie sterownika nie rozwiąże nam sprawy, taki sterownik trzeba też oprogramować aby działa poprawnie. Jednak czy do uruchomienia kilku obwodów elektrycznych trzeba stosować drogie i mocno skomplikowane sterowniki? I tu z pomocą przychodzą karty przekaźnikowe które można wykorzystać do naszych potrzeb.


poniedziałek, 27 stycznia 2014

Sterowanie ogrzewaniem za pomocą Raspberry PI



Sterowanie grzejnikiem o mocy 2000 W za pomocą Raspberry Pi

Podstawowym elementem inteligentnego domu jest pomiar temperatury i sterowanie ogrzewaniem. Takie rozwiązania stają się coraz bardziej powszechne wśród osób posiadających domki jednorodzinne.
Na rynku jest wiele rozwiązań w różnych przedziałach cenowych. Jednak mając Raspberry Pi jesteśmy wstanie sami  wykonać prostą instalację automatyki sterującą ogrzewaniem. 


Co będziemy potrzebować do wykonania naszej automatyki sterującej ogrzewaniem?,
 

  Sercem naszego systemu będzie Raspberry Pi 
do, którego jako pierwszy element wykonawczy podłączymy kartę przekaźnikową PAM 4PK .

 





Elementem pomiarowym będzie czujnik temperatury oparty o cyfrowy czujnik DS18B20 w osłonie.





sobota, 25 stycznia 2014

Czujnik wilgotności do Raspberry PI


 
Po trwających pracach nad czujnikiem wilgotności udało się uruchomić moduł czujnika. Do pomiaru wilgotności zastosowałem moduł  TH02. jest to miniaturowy modulik w którym zintegrowany został czujnik wilgotności i czujnik temperatury. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy w jednym module dwa czujniki podłączone do Raspberry PI po magistrali I2C

Moduł komunikuje się z Raspberry PI poprzez magistralę I2C.  Czujnik można podłączyć bezpośrednio do Raspberry PI lub do karty przekaźnikowej.
Nowe modele kart przekaźnikowych, które pojawią się będą wyposażone w gniazdo do podłączenia czujnika po I2C oraz tak jak do tej pory w gniazdo czujnika po 1-Wire.

Zmienione zostało również oprogramowanie, które obsługuje dwa czujniki na jednym wykresie

Czujnik zostanie wyposażony jeszcze w osłonę chroniąca przed uszkodzeniami mechanicznymi.


niedziela, 5 stycznia 2014

Zasady projektowania płytek PCB



Tak jak wspomniałem wcześniej chciałbym powrócić do tematu projektowania płytek PCB.
Zanim jednak zaprezentuję oprogramowanie do rysowania płytek chciałbym przedstawić kilka zasad jakie pomogą Wam zaprojektować dobra płytkę drukowaną.
Projektując układ elektroniczny mamy wstępne założenia techniczne dla danego układu jaki będziemy projektować. Znamy napięcie zasilania, prądy płynące w układzie, częstotliwości.

Zasada 1. Powinniśmy stosować odpowiednie szerokości ścieżek.

Oznacza to, że jeśli zaprojektujemy układ, który będzie sterował np. żarówka zasilaną 230V AC to powinniśmy na płytce zaprojektować odpowiednio szerokie ścieżki. Jeśli w naszym układzie pracują układy cyfrowe nie wymagają one wielkich mocy jeśli chodzi o obciążenie, dlatego ścieżki dla tych układów będą mniejsze i można je umieszczać dość blisko siebie.


sobota, 4 stycznia 2014

Obsługa zegara RTC DS1307 w Bascom

„ Zegar czasu rzeczywistego (ang. Real-Time Clock RTC) jest elementem systemów komputerowych służącym do odliczania czasu niezależnie od stanu maszyny (pracy, zablokowania, wyłączenia), montowany jest niemalże we wszystkich komputerach osobistych, serwerach i wielu systemach wbudowanych, sterownikach PLC......”

 Źródło: Wikipedia
 
Układy zegara RTC możemy również spotkać w wielu systemach mikroprocesorowych. Mimo iż współczesne mikrokontrolery posiadają układy czasowo – licznikowe wbudowane w swoją strukturę to często stosuje się osobne źródło czasu. Najczęściej są to różnego rodzaju układy scalone. 



W tym artykule chciałbym przedstawić sposób obsługi zegara RTC opartego na układzie scalonym firmy Dallas DS1307,  przedstawię również oprogramowanie obsługujące zegar w języku Bascom. Sam układ DS1307 komunikuje się z mikrokontrolerem za pomocą magistrali szeregowej I2C. Posiada on wyprowadzenia do których podłączany jest kwarc o częstotliwości 32.768 kHz , popularnie zwanym kwarcem zegarowym. Do jednego z wyprowadzeń podłączamy baterię o napięciu 3,2 V. Bateria ta ma za zadanie podtrzymać pracę zegara w czasie kiedy urządzenie elektroniczne jest odłączone od źródła zasilania.



Karta przekaźnikowa do Raspberry PI co zyskasz gdy ją zastosujesz?



Często chcemy nasz dom, mieszkanie było wyposażone w systemy instalacji inteligentnej.
Pierwsze pytanie jakie się nam nasuwa czy taka instalacja , czy taki system musi być drogi ?
Odpowiedź jest prosa NIE.

Możemy już w prosty sposób zbudować prostą instalację inteligentnego od podstaw, lub możemy wyposażyć naszą instalację elektryczną czy automatyki w proste systemy monitorowania czy sterowania.

Jak zacząć ? Możemy zakupić produkty drogie renomowanych producentów lub skorzystać z naszych modułów oferowanych w moim sklepie internetowym www.pamjgora.pl/sklep dokładnie -> TU.

Co będziesz potrzebował do budowy prostych systemów monitorujących temperaturę i sterowania.
1)      mini komputer RASPBERRY PI