czwartek, 6 lutego 2014

Karta przekaźnikowa - co to takiego ?

Co zrobić kiedy potrzebujemy uruchamiać zdalnie obwody elektryczne ?

Jest kilka rozwiązań tego problemu. Możemy stosować różnego rodzaju sterowniki automatyczne PLC. Jest to rozwiązanie szeroko rozpowszechnione w przemyśle. Czy jednak potrzebne i tanie do zastosowania w naszym domu ? Zapewne nie. Zainstalowanie sterownika nie rozwiąże nam sprawy, taki sterownik trzeba też oprogramować aby działa poprawnie. Jednak czy do uruchomienia kilku obwodów elektrycznych trzeba stosować drogie i mocno skomplikowane sterowniki? I tu z pomocą przychodzą karty przekaźnikowe które można wykorzystać do naszych potrzeb.
Elektronika w naszym domu to już nie tylko komputer, telewizor, sprzęt RTV czy AGD.Częściej jednak sięgamy po bardziej zaawansowane technicznie systemy i urządzenia. Kilka lat wstecz kiedy była mowa o systemach zdolnych uruchomić dowolne urządzenie w domu na dowolną odległość patrzyliśmy na takie systemy z niedowierzaniem lub była to wizja futurystów. Świat jednak idzie do przodu, słyszymy również o powszechniejszym zastosowaniu inteligentnej instalacji i inteligentnych budynkach. Oczywiście mamy również świadomość że takie nowinki technicznie są dość drogie, i mało osób stosuje je w swoich domach a już o mieszkaniach nie wspomnę.
 
Czym jest karta przekaźnikowa ?

Karta przekaźnikowa to nic innego jak zbiór określonej liczby przekaźników. Przekaźniki na karcie zostały ustawione w szereg a styki tych przekaźników zostały zakończone złączami przystosowanymi do podłączenia przewodów. Przekaźniki na karcie zostały podłączone do układu procesora który kontroluje ich pracę. Procesor został wyposażony w łącze komunikacyjne przystosowane do podłączenia z komputerem. Często też spotyka się karty z kontrolą zadziałania odpowiedniego przekaźnika. Kontrola taka jest wykonana w postaci diody LED czy też jakiegoś wyświetlacza na którym prezentowane są aktualne stany przekaźników.

Karty takie wykonuje się na odpowiedni prąd jaki może przepływać przez styki przekaźnika, odpowiednią liczbę przekaźników na karcie. Przeważnie stosuje się następujące liczby przekaźników:

a) 1 przekaźnik
b) 2 przekaźniki
c) 4 przekaźniki
d) 32 przekaźniki

Od ilości przekaźników na karcie uzależniony jest pobór prądu przez kartę oraz jej wymiar. Stosują przekaźniki o małym prądzie jaki może przepływać przez styki danego przekaźnika wielkość przekaźnika jest mała, daje to możliwość zastosowania większej ilości przekaźników. Im ten prąd jest większy tym wymiar przekaźnika zwiększa się co powoduje zwiększenie wielkości karty. Spotyka się też takie rozwiązania że bloki przekaźników są dołączane do jednostki centralnej jako pojedyncze moduły. Wymaga to czasem przeprogramowania układu procesora sterującego lub zmiany oprogramowania sterującego w komputerze. Do sterowania kartą potrzebny jest komputer z zainstalowanym oprogramowaniem, które wydaje polecenia do urządzenia. Takie oprogramowanie też może być wykonane w różny sposób. Od bardzo prostego, które to umożliwia nam tylko załączenie lub wyłączenia odpowiedniego przekaźnika do bardziej rozbudowanego o funkcje czasowego załączenia i wyłączania, grupowania przekaźników w sekcje które mają być uruchamiane jednocześnie. Oprogramowanie sterujące często też posiada możliwość kontroli stanu w jakim znajduje się konkretny przekaźnik. Można też za pomocą programu sprawdzać stan całej karty. Oczywiście trzeba brać pod uwagę opcję im więcej dodatkowych funkcji tym karta jest lepsza i bardziej przydatna dla nas. W takich kartach rzadko stosuje się układy zegara na samej karcie, raczej oprogramowanie dba o czasowe załączanie i wyłączanie przekaźników. Gdzie stosuje się karty przekaźnikowe? Można powiedzieć że karty przekaźnikowe możemy zastosować wszędzie gdzie potrzebujemy coś włączyć lub wyłączyć. Przedstawmy zatem przykładowe zastosowanie kart przekaźnikowych.

Przykład 1.

Posiadamy mały domek jednorodzinny z ogrodem. Przy budowie ogrodu zamontowane zostały zraszacze trawnika które podlewają go wodą. Uruchomienie zraszacza jest wykonywane za pomocą podania na jego zaciski zasilające napięcia stałego 12V. Chcąc zautomatyzować proces podlewania trawnika możemy zastosować kartę przekaźnikową sterowana komputerowo. Przez styki przekaźnika na karcie podłączono zacisk +12V w zraszaczu. Drugi zacisk został podłączony bezpośrednio do sygnału minus. Przewody zostały umieszczone w osłonie z PCV i doprowadzone do budynku. Karta przekaźnikowa została zamontowana w skrzynce rozdzielczej. Do karty został doprowadzony przewód łączący ją z komputerem poprzez port RS 232. W komputerze przeznaczonym do sterowania wgrano oprogramowanie które uruchamia zraszacz o określonej godzinie. Dodatkowo aby zraszacz nie pracował w dni deszczowe oraz kiedy na ogrodzie znajduje się śnieg zainstalowano urządzenie pomiarowe z czujnikiem wody. W momencie kiedy zostanie przekroczona wyznaczona godzina, komputer wysyła sygnał do karty przekaźnikowej i uruchamia zraszacz. Przez określony wcześniej czas w opcjach programu zraszacz podlewa trawnik przez czas 30 minut. Po upływie tego czasu zraszacz zostaje wyłączony. Oczywiście możemy podłączyć inne typy zraszaczy, przykładowo mogą być to zraszacze w szklarni w której są kwiaty i należy je podlać o określonej godzinie.

Innym zastosowaniem kart przekaźnikowych może być system sterowania oświetleniem w budynku. Przykład takiego sterowania został opisany i pokazany w dziale zastosowanie kart przekaźnikowych. Stosowanie kart przekaźnikowych umożliwia nam w sposób zdalny włączać określone wcześniej urządzenia. Oczywiście karty przekaźnikowe możemy wyposażać w czujniki ruchu, detektory światła, czujniki temperatury przez co zwiększamy ich funkcjonalność. Takie urządzenia jak karty przekaźnikowe głównie znajdą zastosowanie w małych systemach zdalnego sterowania w domkach jednorodzinnych czy większych mieszkaniach. Użytkownik nie będzie musiał kupować drogich i skomplikowanych sterowników PLC do wykonywania prostych czynności załączających. Oczywiście karta przekaźnikowa nie zastąpi sterownika PLC ale może spowodować że przejmie prostsze sterowania w całości systemu. Można też wykonać kartę przekaźnikową w postaci listwy z przekaźnikami bez układu procesora. Taka listwa może stać się modułem który rozszerzy możliwości zainstalowanego sterownika PLC lub też zainstalowanej wcześniej karty przekaźnikowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz