sobota, 4 stycznia 2014

Karta przekaźnikowa do Raspberry PI co zyskasz gdy ją zastosujesz?Często chcemy nasz dom, mieszkanie było wyposażone w systemy instalacji inteligentnej.
Pierwsze pytanie jakie się nam nasuwa czy taka instalacja , czy taki system musi być drogi ?
Odpowiedź jest prosa NIE.

Możemy już w prosty sposób zbudować prostą instalację inteligentnego od podstaw, lub możemy wyposażyć naszą instalację elektryczną czy automatyki w proste systemy monitorowania czy sterowania.

Jak zacząć ? Możemy zakupić produkty drogie renomowanych producentów lub skorzystać z naszych modułów oferowanych w moim sklepie internetowym www.pamjgora.pl/sklep dokładnie -> TU.

Co będziesz potrzebował do budowy prostych systemów monitorujących temperaturę i sterowania.
1)      mini komputer RASPBERRY PI


 
2)      jedną z kart przekaźnikowych,z czterema przekaźnikamilub kartę z ośmioma przekaźnikami

  
3)     czujnik temperatury


 


4)    opcjonalnie linijkę diodowa w przypadku wyboru karty z czterema przekaźnikami.

Jeśli mamy w naszym domu, lub mieszkaniu przygotowane miejsce instalacji naszego systemu wybieramy kartę przekaźnikową, do małych i nieskomplikowanych systemów polecam kartę z czterema przekaźnikami za pomocą tek karty mamy możliwość sterowania czterema urządzeniami elektrycznymi lub czterema obwodami elektrycznymi np. oświetlenie.
Mamy też możliwość podłączenia do obu kart czujnika temperatury. Dzięki temu rozwiązaniu będziemy wiedzieć na bieżąco jaka jest temperatura w naszym domu, mieszkaniu.

Instalacja naszego systemu jest bardzo prosta, dzięki taśmie połączeniowej z łatwością połączysz moją kartę z Raspberry PI . Wystarczy wpiąć taśmę w złącze GPIO w Raspberry PI i w złącze sterujące na karcie.
 
Teraz do naszej karty podpinamy czujnik temperatury.  Złącze czujnika znajduje się w górnej części naszej karty zaraz przy przekaźnikach.  Teraz wpinamy nasz czujnik.
 

Jeśli wybrałeś kartę z czterema przekaźnikami możesz uzupełnić swój system o kontrolę stanów przekaźników montując w złączu z tyłu tarty linijkę diodową.  Z tak przygotowaną kartą przekaźnikową mamy możliwość zbudowania prostej instalacji inteligentnego domu.   Teraz wystarczy włączyć wszystko i uruchomić oprogramowanie.
Do moich kart przekaźnikowych przy zakupie otrzymasz bezpłatne oprogramowanie. Będziesz mógł sterować całym systemem zdalnie z dowolnego punktu na świecie , lub też będziesz mógł monitorować temperaturę. 

Oprogramowanie składa się z kilku zakładek, jest ono wykonane w postaci strony internetowej. Strona ta jest zainstalowana na karcie SD którą z systemem operacyjnym Linux uruchamiasz razem z Raspberry Pi.
Pierwsze okno pozwala Ci na zalogowanie się do systemu. 

Po wprowadzeniu prawidłowego loginu i hasła które otrzymasz razem z oprogramowaniem, pojawia się okno MENU.
Dzięki zakładce MENU możesz wybrać czy chcesz dokonać odczytu temperatury która aktualnie panuje w twoim domu czy chcesz załączyć lub wyłączyć jakieś urządzenie.

W pierwszej kolejności zaprezentuję odczyt temperatury.
W oknie odczytu prezentowane są dane w postaci wykresu i w postaci wyników liczbowych. Odczyt temperatury wykonywany jest co 1 minutę , dane są przesyłane do pliku bazy danych który znajduje się na karcie SD Z naszego pliku dane są pobierane przez specjalną funkcję i przesyłane do aplikacji GOOGLE która jest odpowiedzialna za rysowanie punktów na wykresie . Na wykresie jest prezentowanych 400 punktów pomiarowych w odstępach minutowych.  Warunkiem wyświetlania wykresu jest podłączenie do Internetu gdyż system pobiera również czas z serwera czasu i razem z wykresem prezentuje go na zakładce. W przypadku braku połączenia z Internetem nie będzie rysowany wykres. W dolnej części zakładki znajdują się pola z ostatnim odczytanym wynikiem pomiaru. Znajduje się tam również przycisk pozwalający przejść na zakładkę umożliwiająca odczytanie danych archiwalnych  zapisanych w naszym pliku bazy danych.

Dane archiwalne są odczytywane z konkretnego dnia. W tym celu należy wpisać w poprawnej formie datę w polu tekstowym i nacisnąć przycisk szukaj. Po wyszukaniu danych system nas poinformuje komunikatem w dolnej części okna „ Plik gotowy do pobrania”
W tym momencie na naszej karcie jest tworzony plik z danymi w formacie CSV i klikając w ikonę pliku „ Generuj plik z danymi „ mamy możliwość pobrania pliku i odczytania go w arkuszu Excel.  Wygenerowane dane możemy teraz dowolnie obrabiać i prezentować .

Klikając przycisk Powrót wracamy do naszego MENU.


Teraz zobaczymy  co stanie się jeśli wybierzemy opcję sterowania urządzeniami.
Klikamy w przycisk i pojawi się okno sterujące.

 

W przypadku karty z czterema przekaźnikami mamy możliwość sterowania czterema obwodami , jeśli zastosujemy kartę z ośmioma przekaźnikami nasze możliwości zwiększają się dwukrotnie.  W oknie tym mamy szereg przycisków pozwalających na załączenie lub wyłączenie dowolnego urządzenia czy też obwodu. Klikają przycisk Zał Zostanie załączony odpowiedni przekaźnik na karcie . jednocześnie zmieni się stan kontrolki w oknie z czerwonej OFF na zieloną ON.


Teraz jeśli mamy podłączoną linijkę diodową do karty z czterema przekaźnikami zapali się odpowiednia dioda LED ( zielona ) odpowiadająca za załączenia przekaźnika. W przypadku karty z ośmioma przekaźnikami sygnalizacja zadziałania została zamontowana na płytce drukowanej. Zadziałanie przekaźnika sygnalizowane jest zapaleniem się odpowiedniej diody LED przy przekaźniku ( czerwona dioda LED )

Okno przeglądarki jest odświeżane co 3 sekundy dlatego zalecam stosowanie przeglądarki Firefox gdyż najlepiej SA wyświetlane wszystkie opcje programu. Aby wyłączyć przekaźnik należy kliknąć przycisk Wył.

Po tej operacji zostanie wyłączony przekaźnik, zgaszona zostanie odpowiednia dioda LED na linijce lub bezpośrednio na karcie a w programie kontrolka zmieni stan na czerwony OFF

Myślę że w ten prosty sposób przybliżyłem działanie naszych kart przekaźnikowych , czujnika temperatury i linijki diodowej . Pokazałem również jak w prosty sposób każdy z nas może zbudować prosty system sterowania Inteligentnego domu.

W przypadku pytań proszę o kontakt , postaram się pomóc i odpowiedzieć na nurtujące was pytania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz